Завантажити PDF: «5 лайфхаків для ЗНОшників»

Уже зовсім скоро (29 жовтня) відбудеться освітній форум «Успішний 11-класник». Редакція ZNOCLUB вирішила дізнатись про цю подію (і не тільки) «із перших вуст». Тому ми взяли інтерв'ю у Тетяни Герасимової, керівника проекту ZNOUA.

  Тетяно, привіт. Скільки років ти уже знаходишся у сфері освіти?

  Зараз почну свою задушевну історію (Сміється). Перше моє доросле знайомство зі сферою освіти відбулося при вступі. Я дуже любила математику, вивчала її в більшості самостійно, закінчила заочну школу при МФТІ, брала участь в олімпіадах. Але в 10 класі захопилася економікою (мабуть тому, що там є застосування математики) і навіть у 11 класі потрапила на всеукраїнську олімпіаду з економіки. Тож вступати я хотіла саме на економічний. У ті роки не було ніякого ЗНО. Я вступила за внутрішніми олімпіадами до 3 ВНЗ у Житомирі та на мехмат Шевченка (через систему заочної і очної олімпіади та співбесіди) ще до початку вступної кампанії. Але мрія ж була про економіку, от я і почала готуватися до вступних іспитів. Програм та переліку питань для іспиту не було. Ми знайшли якісь посібники з мамою, за якими я намагалася готуватися. Я ще тоді не знала, що для того, щоб вступити в топові ВНЗ на економіку, потрібні були не знання, а гроші:) А я була з багатодітної сімї і саме в той час мій тато був миротворцем в Іраку. Тож...

Це був мій урок №1. Я лишаюся вчитися на мехматі і, насправді, неймовірно вдячна долі за це!

Урок №2. Репетиторство. Я почала займатися репетиторством десь з 3 курсу. Насправді переважна більшість батьків не перевіряє рівень професійності репетитора. Найчастіше довіряють або опису на сайті, або ж рекомендації знайомих. Батьків часто немає вдома, вони не питають про успіхи дитини, результати міряють по зробленому домашньому завданню та гарних оцінках у школі. 95% репетиторів просто роблять домашнє завдання з дитиною, і дуже часто просто замість дитини, а це означає, що вона так і не розуміє, як його робити.

Урок №3. Викладання в університеті. Усе тримається на порядності викладачів (а таких, насправді, лишилося багато). Нашій системі вищої освіти абсолютно байдуже, що відбувається за дверими аудиторій. Чи тема лекції збігається із планом, що лежить у методиста. Чи знає взагалі цей предмет викладач. Про систему відбору викладачів я просто промовчу. Також майже відсутня мотивація до професійного розвитку викладачів. Для сучасних спеціальностей це дуже критично. Хоча я дуже любила студентів, і це була моя майже єдина мотивація триматися, через 3 роки я покидаю систему вищої освіти.

Урок № 4. Викладання в приватній сфері освіти. Існують приватні компанії, які хочуть мати та розвивати професійних викладачів. У 2011 я потрапила у міжнародну компанію MBAStrategy. Більше вже ніж 5 років керівництво вкладає в мене знання та мотивує на нові досягнення. Тут я отримала міжнародні сертифікати з тестів GMAT, GRE Subject in Mahematics та SAT General, двічі склала ЗНО на 200. Наразі маю десятки прочитаних книжок про освіту, прослуханих тренінгів, 9 сертифікатів на Coursera, сотні обзервацій інших викладачів, десятки моїх пробних уроків... Виросла з викладача математики у керівника освітнього проекту ZNOUA, де маю можливість втілювати свої мрії. Але напевно найдорожче, що я маю — це люди поруч, які постійно прагнуть до розвитку.

Урок №5. Знайомство з наукою. Мені дуже поталанило з вищою освітою та з науковим керівником. Університет дав мені фундаментальні знання, з якими я почувалася на рівні на усіх міжнародних школах. Науковий керівник навчив мене мислити та писати статті дійсно високого класу. У нас вийшло 5 спільней статтей та 1 моя власна у дуже відомому журналі. Завдяки йому я побачила світ, повчилася у видатних науковців сучасності, побувала на дуже багатьох конференціях. І це те, чим залюбки я би займалася усе своє життя, але... не в Україні.

 — Які тенденції у освіті тобі подобаються, а які лякають?

— Мені дуже подобається реформа ЗНО. Якщо в мене було б ЗНО — я би вступила туди, куди хотіла (Сміється). Мені подобається, що батьки починають боротися за кращу освіту для своїх дітей вже з шкільних лав. Подобається, що потроху намагаються реформувати систему захисту науковців, адже там дуже багато профанації. Напевно лякає все те, що залишається. Вірю в те, що все починається з людей. Треба дуже гарно подумати, як підняти професійний рівень педагогів у країні. Думаю, треба більш уважно дослідити реформи інших країн.

 — Як виникла ідея освітнього форуму?

 Щоб поспілкуватися з представниками ВНЗ, раніше треба було поїхати до них на дні відкритих дверей, які проходять декілька разів на рік. Для дітей, які хочуть вчитися у Києві, але не проживають тут, це розкіш. Тому виникла ідея зібрати найкращі університети в одному місці та доповнити ще виступами представників компаній, для яких готують кадри.

— Чим цьогорічний форум буде відрізнятись від минулорічного?

— Будемо більше говорити про вибір професії, тенденції на ринку праці, спілкуватися з роботодавцями.

— З твого досвіду, коли діти починають думати про кар’єру?

Пізно. У кращому випадку  11 клас. Реально  після першого курсу.

— Багато батьків зараз більше цікавляться успішною здачею ЗНО і вступом, ніж успішним вибором професії. Як ти думаєш, наскільки результати ЗНО впливають на безпосереднє працевлаштування?

— Результати ЗНО впливають на обрання ВНЗ, а значить, і на вибір оточення на найближчі 4-6 років. Це люди, які будуть змінювати їх свідомість, спонукати до нових звершень, або ж навпаки сповільнювати їх розвиток. Якщо ВНЗ був сильний, то я вірю в те, що людина зможе успішно опанувати й іншу професію. Але завжди треба пам'ятати, що при цьому люди втрачають найдорожче — час. Якщо людина не сформована як професіонал у 30, то вже дуже складно влаштуватися у нову сферу.

— Тобі не здається, що тенденції ринку праці змінюються зараз швидше, ніж період отримання вищої освіти?

— Набагато швидше. Тому треба дуже багато навчатися самостійно, використовувати онлайн-ресурси, йти на стажування та практики. А ще я впевнена, що 50% не потрібна вища освіта, а просто якісне професійне училище. Дуже багато спеціальностей роздутих, навіть викладачі не знають, що можна розказувати 6 років, і дуже часто розказують по новому колу.

— Можеш сказати свою думку як CEO: «На які особисті якості ти в першу чергу звертаєш увагу на співбесіді»?

Чесність, критичне мислення, стресостійкість, спрямованість на постійний розвиток, здатність до аналізу та постійної праці над собою.

— Чим спілкування із ВНЗ на форумі відрізнятиметься від запитань до приймальної комісії по телефону?

— Вони не зможуть повісити слухавку (Сміється). Або залишити якесь запитання без відповіді.

— «Успішний 11-класник» допоможе зрозуміти, чи правильно я обрав ВНЗ і професію. Але якщо я твердо вирішив (хоча і неправильно), чи зможе цей захід у чомусь мене переконати?

Цей захід допоможе поставити собі правильні запитання.

— І останнє запитання. Кому б ти не рекомендувала відвідувати «Успішний 11-класник»?

Кому абсолютно байдуже питання кар'єри та професійного зростання.


 Із Тетяною Герасимовою розмовляв Богдан Стрільчик.

Нагадуємо, що іще не пізно зареєструватись на форум «Успішний 11-класник». Дізнатись більше про форум та придбати квитки можна за посиланням: http://zno.ua/zno-forum.html

 

Сподобався матеріал? Поділись ним!

Додати коментар


Захисний код
Оновити
 

blog zno club 220x300

 

Система Orphus

нагору
×