Уже зовсім скоро (29 жовтня) відбудеться освітній форум «Успішний 11-класник». Редакція ZNOCLUB вирішила дізнатись про цю подію (і не тільки) «із перших вуст». Тому ми взяли інтерв'ю у Тетяни Герасимової, керівника проекту ZNOUA.

 — Тетяно, привіт. Скільки років ти уже знаходишся у сфері освіти?

—  Зараз почну свою щиру історію (Сміється). Перше моє доросле знайомство зі сферою освіти відбулося при вступі. Я дуже любила математику, вивчала її в більшості самостійно, закінчила заочну школу при МФТІ, брала участь в олімпіадах. Але в 10 класі захопилася економікою (мабуть, тому, що там є застосування математики) і навіть у 11 класі потрапила на всеукраїнську олімпіаду з економіки. Тож вступати я хотіла саме на економічний. У ті роки не було ніякого ЗНО. Я вступила за внутрішніми олімпіадами до 3 ВНЗ у Житомирі та на мехмат Шевченка (через систему заочної і очної олімпіади та співбесіди) ще до початку вступної кампанії. Але мрія ж була про економіку, от я і почала готуватися до вступних іспитів. Програм та переліку питань для іспиту не було. Ми знайшли якісь посібники з мамою, за якими я намагалася готуватися. Я ще тоді не знала, що для того, щоб вступити в топові ВНЗ на економіку, потрібні були не знання, а гроші:) А я була з багатодітної сім'ї й саме в той час мій тато був миротворцем в Іраку. Тож...

Це був мій урок №1. Я лишаюся вчитися на мехматі і, насправді, неймовірно вдячна долі за це!

Урок №2. Репетиторство. Я почала займатися репетиторством десь з 3 курсу. Насправді переважна більшість батьків не перевіряє рівень професійності репетитора. Найчастіше довіряють або опису на сайті, або ж рекомендації знайомих. Батьків часто немає вдома, вони не питають про успіхи дитини, результати міряють по зробленому домашньому завданню та гарних оцінках у школі. 95% репетиторів просто роблять домашнє завдання з дитиною, і дуже часто просто замість дитини, а це означає, що вона так і не розуміє, як його робити.

Урок №3. Викладання в університеті. Усе тримається на порядності викладачів (а таких, насправді, лишилося багато). Нашій системі вищої освіти абсолютно байдуже, що відбувається за дверима аудиторій. Чи тема лекції збігається із планом, що лежить у методиста. Чи знає взагалі цей предмет викладач. Про систему відбору викладачів я просто промовчу. Також майже відсутня мотивація до професійного розвитку викладачів. Для сучасних спеціальностей це дуже критично. Хоча я дуже любила студентів, і це була моя майже єдина мотивація триматися, через 3 роки я покидаю систему вищої освіти.

Урок № 4. Викладання в приватній сфері освіти. Існують приватні компанії, які хочуть мати та розвивати професійних викладачів. У 2011 я потрапила у міжнародну компанію MBAStrategy. Більш ніж 5 років керівництво вкладає в мене знання та мотивує на нові досягнення. Тут я отримала міжнародні сертифікати з тестів GMAT, GRE Subject in Mahematics та SAT General, двічі склала ЗНО на 200. Наразі маю десятки прочитаних книжок про освіту, прослуханих тренінгів, 9 сертифікатів на Coursera, сотні обзервацій інших викладачів, десятки моїх пробних уроків... Виросла з викладача математики у керівника освітнього проекту ZNOUA, де маю можливість втілювати свої мрії. Але напевно найдорожче, що я маю — це люди поруч, які постійно прагнуть до розвитку.

Урок №5. Знайомство з наукою. Мені дуже поталанило з вищою освітою та з науковим керівником. Університет дав мені фундаментальні знання, з якими я почувалася на рівні на усіх міжнародних школах. Науковий керівник навчив мене мислити та писати статті дійсно високого класу. У нас вийшло 5 спільних статей та 1 моя власна у дуже відомому журналі. Завдяки йому я побачила світ, повчилася у видатних науковців сучасності, побувала на дуже багатьох конференціях. І це те, чим залюбки я би займалася усе своє життя, але... не в Україні.

 — Які тенденції в освіті тобі подобаються, а які лякають?

— Мені дуже подобається реформа ЗНО. Якщо в мене було б ЗНО — я би вступила туди, куди хотіла (Сміється). Мені подобається, що батьки починають боротися за кращу освіту для своїх дітей вже зі шкільних лав. Подобається, що потроху намагаються реформувати систему захисту науковців, адже там дуже багато профанації. Напевно лякає все те, що залишається. Вірю в те, що все починається з людей. Треба дуже гарно подумати, як підняти професійний рівень педагогів у країні. Думаю, треба більш уважно дослідити реформи інших країн.

 — Як виникла ідея освітнього форуму?

 Щоб поспілкуватися з представниками ВНЗ, раніше треба було поїхати до них на дні відкритих дверей, які проходять декілька разів на рік. Для дітей, які хочуть вчитися у Києві, але не проживають тут, це розкіш. Тому виникла ідея зібрати найкращі університети в одному місці та доповнити ще виступами представників компаній, для яких готують кадри.

— Чим цьогорічний форум буде відрізнятись від тогорічного?

 Будемо більше говорити про вибір професії, тенденції на ринку праці, спілкуватися з роботодавцями.

 З твого досвіду, коли діти починають думати про кар’єру?

Пізно. У кращому випадку  11 клас. Реально  після першого курсу.

— Багато батьків зараз більше цікавляться успішною здачею ЗНО і вступом, ніж успішним вибором професії. Як ти думаєш, наскільки результати ЗНО впливають на безпосереднє працевлаштування?

 Результати ЗНО впливають на обрання ВНЗ, а значить, і на вибір оточення на найближчі 4-6 років. Це люди, які будуть змінювати їх свідомість, спонукати до нових звершень, або ж навпаки сповільнювати їх розвиток. Якщо ВНЗ був сильний, то я вірю в те, що людина зможе успішно опанувати й іншу професію. Але завжди треба пам'ятати, що при цьому люди втрачають найдорожче — час. Якщо людина не сформована як професіонал у 30, то вже дуже складно влаштуватися у нову сферу.

 Тобі не здається, що тенденції ринку праці змінюються зараз швидше, ніж період отримання вищої освіти?

— Набагато швидше. Тому треба дуже багато навчатися самостійно, використовувати онлайн-ресурси, йти на стажування та практики. А ще я впевнена, що 50% не потрібна вища освіта, а просто якісне професійне училище. Дуже багато спеціальностей роздутих, навіть викладачі не знають, що можна розказувати 6 років, і дуже часто розказують по новому колу.

 Можеш сказати свою думку як CEO: «На які особисті якості ти в першу чергу звертаєш увагу на співбесіді»?

Чесність, критичне мислення, стресостійкість, спрямованість на постійний розвиток, здатність до аналізу та постійної праці над собою.

 Чим спілкування із ВНЗ на форумі відрізнятиметься від запитань до приймальної комісії телефоном?

 Вони не зможуть повісити слухавку (Сміється). Або залишити якесь запитання без відповіді.

 «Успішний 11-класник» допоможе зрозуміти, чи правильно я обрав ВНЗ і професію. Але якщо я твердо вирішив (хоча і неправильно), чи зможе цей захід у чомусь мене переконати?

Цей захід допоможе поставити собі правильні запитання.

— І останнє запитання. Кому б ти не рекомендувала відвідувати «Успішний 11-класник»?

Кому абсолютно байдуже питання кар'єри та професійного зростання.


 З Тетяною Герасимовою розмовляв Богдан Стрільчик.

Нагадуємо, що іще не пізно зареєструватись на форум «Успішний 11-класник». Дізнатись більше про форум та придбати квитки можна за посиланням: http://zno.ua/zno-forum.html

 

Сподобався матеріал? Поділись ним!

Додати коментар


Захисний код
Оновити



Відео



 

blog zno club 220x300

 

Назад Назад

нагору