ЗНО-ОляЗНО вдосконалюється з кожним роком!

 

 Зовнішнє незалежне тестування є вступним екзаменом для всіх абітурієнтів без виключення. Проте не завжди воно існувало. ЗНО набуло сили в Україні тільки в 2008 році.

Мене звати Ольга Білинська, і я брала участь у незалежному тестуванні з української мови та літератури та математики ще в далекому 2008 році. Цей рік став першим роком існування зовнішнього тестування, і можна сказати, що організація незалежного тестування змінилася протягом останніх шести років, на щастя, у кращу сторону. І зараз я розповім вам, що саме змінилося в процедурі незалежного тестування в порівнянні з тим, як його бачили абітурієнти 2008 року.

1. Очікування від ЗНО.

Звісно, коли ми вступали до школи, ніхто ще не чув про можливість введення незалежного тестування в Україні. Інформування школярів про можливість введення ЗНО замість вступних екзаменів у вищих навчальних закладах почало з`являтися не раніше 2006 року. Пам`ятаю, в 2007 році деякі випускники нашої школи мали можливість здати незалежне тестування. Але в тому році ЗНО мало дещо експериментальний характер і застосовувалось не в усіх школах. Вступні іспити все ще існували.

В 2008 році наявність відповідних сертифікатів зовнішнього тестування обумовило вступ до вузів України, проте обізнаність абітурієнтів щодо процесу ЗНО була невеликою. Отже, часто навіть вчителі не знали, чого саме очікувати від тестування. Саме тому готували вони нас дуже досконало, причому відразу ми повторювали весь курс з цього предмету.

Тільки уявіть, що українська література стала обов’язковим додаванням до української мови за 3 місяці до тестування. За цей час було нелегко підготуватися до літератури.

Отже, на відміну від випускників 2008 року, абітурієнти 2014 року знали про незалежне тестування заздалегідь. Знали, що саме необхідно вчити та що їх чекає під час тестування. До того ж зараз чинним є правило внесення змін до програм ЗНО не раніше, ніж за 2 роки до проведення відповідного тестування.

2. Підготовчі курси на базі вузів.

Підготовчі курси на базі вищих навчальних закладів існували і в 2008 році, існують вони і зараз. Але вся різниця у спрямуванні підготовчих курсів – у 2008 році нас готували ще до вступних екзаменів у вищому навчальному закладі, а зараз готують виключно до здачі ЗНО.

2008 рік став останнім, коли абітурієнти мали два шанси вступити до вузу – по-перше, за результатами випускних екзаменів після курсів на базі вищого навчального закладу (але це вирішувалося тільки самими вишами) та, по-друге, за результатами сертифікатів ЗНО. Як раз мені довелося вступити на бюджетну форму навчання до Запорізького національного технічного університету за результатами іспитів після підготовчих курсів університету, які були складнішими за ЗНО. Отже, 2008 рік став останнім, коли можливо було мати додатковий шанс вступу до вузу. Проте сертифікати відповідних ЗНО з відповідних предметів з балами не нижче 124 все ж таки необхідно було додати всім абітурієнтам. Звичайно, це не було проблемою для тих, хто вступив до вузу за результатом екзамену після підготовчих курсів. Адже у мене були сертифікати ЗНО з української мови та літератури та математики зі 182 та 189 балами відповідно.

Підготовчі курси завжди вважалися найефективнішим способом підготовки до тестування. До речі, зараз існує неабиякий вибір підготовчих курсів для підготовки до зовнішнього тестування, які ви можете застосовувати як основну підготовку або додаткову до вашої самостійної підготовки до ЗНО.

3. Сертифікати ЗНО.

В 2008 році абітурієнти отримували таку кількість сертифікатів, яку кількість предметів для проходження незалежного тестування вони обрали. Отже, якщо я здавала ЗНО з української мови та літератури та ЗНО з математики, то я маю 2 окремі сертифікати, а не один, як зараз. Звичайно, це не найважливіша реформа тестування, але все ж таки зміна.

4. Контроль під час ЗНО.

Контроль за абітурієнтами під час проведення тестування значно посилився. Якщо в організаційних правилах поведінки абітурієнтів 2008 року під час ЗНО зазначалася лише заборона користування шпаргалками та мобільними телефонами, у кого вони були, то в 2014 році контроль за абітурієнтами має бути набагато суворішим. До місця проведення ЗНО не можна приносити будь-які електронні засоби зв’язку, запису чи відтворення інформації, у тому числі мобільні телефони навіть у відключеному стані; під час проведення тестування відбуватимуться технічні перерви, під час яких уповноважені представники Державної служби охорони перевіряють наявність електронних пристроїв у абітурієнтів.

5. Інформування про ЗНО смс-ками.

Смс-повідомлення можуть надходити вчителям та старостам, в яких буде надаватися інформація щодо нововведень ЗНО. Саме по собі нововведення від УЦОЯО ще не існувало в 2008 році.

6. Випускні екзамени в школах.

В 2014 році незалежне тестування є вступним і випускним екзаменом одночасно. Але воно таким не було в 2008 році. Тоді всі випускники шкіл мали здавати ще й випускні екзамени, результати яких обов’язково зазначалися в їхньому атестаті. Саме тому незалежне тестування проводилося раніше - у квітні 2008 року замість червня 2014 року.

7. Реєстрація на ЗНО.

Для випускників 2008 року реєстрація на незалежне тестування відбувалася на базі шкіл. Отже, загальноосвітні школи були посередником між Українським центром оцінювання якості освіти та абітурієнтами. Інформування про альтернативну реєстрацію на ЗНО не існувало.

Для абітурієнтів 2014 року існує широке інформування про можливість самостійної реєстрації на проходження ЗНО в регіональних центрах оцінювання якості освіти. До того ж після здійснення цієї реєстрації кожен із абітурієнтів має доступ до своєї персональної сторінки абітурієнта, де він може відстежувати всі новини стосовно процедури проходження тестування.

8. «Електронний вступ» до вузів.

Систему «електронного вступу» до вищих навчальних закладів впровадили в українську систему освіти тільки в 2013 році. Тепер абітурієнти можуть подавати сертифікати ЗНО через Інтернет, що збереже їхні ресурси, час та сили.

9. Питання з розгорнутою відповіддю.

Абітурієнти, які мають показати свої лінгвістичні знання, мають відповісти на питання з розгорнутою відповіддю, яке увійде до складу питань тестування. Це стосується ЗНО з наступних предметів: української мови та літератури, російської мови, а також однієї з іноземних мов. Наявність питання з розгорнутою відповіддю надасть можливість оцінити дійсний рівень знань абітурієнта під час практичного використання тієї чи іншої мови.

Отже, протягом шести років система оцінювання знань абітурієнтів через тестування набула деяких змін, проте все ще залишається основною підставою для конкурсного відбору вступників вузів. Звісно, ця система буде й надалі змінюватися, щоб набути додаткового рівня якості та неупередженості.

Можливо, через декілька років ми побачимо вашу статтю з назвою, наприклад, ЗНО 2014 vs 2020. Я пам’ятаю, що підготовка до ЗНО – нелегкий, але цікавий етап життя. Тому всім абітурієнтам бажаю успіхів та приємних спогадів про ваше ЗНО!

 

Редактор: Ольга Білинська

Сподобався матеріал? Поділись ним!

Додати коментар


Захисний код
ОновитиВідео 

blog zno club 220x300

 

Назад Назад

string(302) "{"status":"success","country":"United States","countryCode":"US","region":"VA","regionName":"Virginia","city":"Ashburn","zip":"20149","lat":39.0438,"lon":-77.4874,"timezone":"America/New_York","isp":"Amazon.com, Inc.","org":"AWS EC2 (us-east-1)","as":"AS14618 Amazon.com, Inc.","query":"35.173.35.159"}"
нагору