зно інтервю «Для успіху на ЗНО потрібно вчити нюанси, бо все тестування базується саме на них».

 

Нинішня студентка Тернопiльського державного медичного університету iм. I.Я. Горбачeвського Олеся Редько – одна з так званих 200-бальників: їй вдалось поцілити у саме «серце» ЗНО своїм максимальним результатом з біології. Вона люб’язно погодилась поспілкуватись із Znoclub та розповісти про свій трикратний досвід складання страшного (або й не дуже) іспиту під назвою ЗНО.

Що цікавого та корисного розповіла нам Олеся? Читайте та дізнавайтесь.

Олесю, доброго дня! Ти пройшла шлях ЗНО рік тому, що пригадуєш про цей страшний іспит зараз?

Насамперед хочу сказати, що перший рік в університеті був набагато страшнішим, ніж всі ЗНО, ДПА та іспити разом взяті. Після сесій в медичному виші ЗНО – це приємна прогулянка. Порівняно з тим, що я зараз маю вчити, підготовка була набагато легшою.

Звичайно, тоді це було страшно, тому що нове, а нове завжди викликає страх та неприємні емоції. Порівняти ЗНО можна було б хіба що з олімпіадами, в яких я брала участь, починаючи з 8 класу: з хімії, біології, англійської, а також у конкурсах, на зразок «Левеня», «Кенгуру». Подібність є, оскільки це теж тести і система така сама.

Зараз розумію, що негативну роль відіграли відгуки тих випускників, які з тих чи інших причин не здали ЗНО на стільки, на скільки хотіли. І тепер вони лякають своїми невдачами інших. Страшно було в основному через те, що я і мої батьки піддавалися загальній паніці. Не стільки я, скільки батьки.

Хоча мушу сказати, що страх перед комп’ютером набагато менший, ніж перед людиною. Коли ти пишеш тести, ти мало хвилюєшся, що твій почерк може хтось не прочитати (звісно, це не стосується твору). Тому лякатись дійсно не варто. Крім того, тести виявилися для мене набагато легшими, ніж я думала.

Олесю, а чи дійсно ЗНО перевіряє знання випускників? Чи дає воно зелене світло тим, хто прагне самотужки вступити до ВНЗ?

знoТепер я можу сказати, що таки перевіряє, а гарні результати ЗНО забезпечують вступ. На вступних іспитах мої шанси були б значно меншими через людський фактор. Навіть середній бал атестата не показує об’єктивної картини знань. Золота медаль теж часто для галочки. А на ЗНО людський фактор дійсно усунено, тому я вважаю, що тестування показує реальні знання. Хоча мало хто вірить і зараз, що можна без грошей вступити до медичного вишу.

Які предмети ти вибрала для складання? Поділись, будь ласка, своїми успіхами?

Я складала біологію, хімію, українську мову та літературу. Мої бали, відповідно: 200; 199,5 та 199.

Мене дуже часто запитували, чому я не здавала четвертий предмет. Я вирішила, що не хочу розпорошуватись, щоб не тратити час і зусилля, а краще вибрати те, що дійсно потрібно для вступу і працювати, щоб отримати максимально можливі для себе бали.

Як вважаєш, а коли потрібно починати працювати, готуватись?

Розпочинати чим раніше, тим краще. Звичайно, про останні місяці говорити взагалі не варто. Я починала готуватися за рік. Вважаю, це найоптимальніша підготовка.

Як ти готувалась і з ким?

Взагалі, готувалася я не лише рік. На профільні предмети я постійно звертала особливо увагу, їх ніколи не запускала. Допомагали мені репетитори. Чому? Тому що потрібно мати дуже велику силу волі, аби людина могла змусити себе працювати самостійно. Крім того, на випускників звалюється купа інформації, і вони часто не знають, з чого починати, як фільтрувати, і що брати до уваги. Одні радять те, інші – інше. Обов’язково потрібна людина, в якої можна спитати поради, що, як, по чому готувати. До того ж потрібно вміти планувати. Наприклад, коли я готуюсь до сесії зараз, я використовую ті ж самі методи, як під час підготовки до ЗНО. Тобто я вчу малими порціями, але систематично.

Звичайно, є такі, які цілий рік б’ють байдики, а потім в останні дні хапаються за голову і починають вчити невідомо що. Якщо вони отримують хороші результати, то честь їм і хвала, але я до такої категорії не відношуся, тому що в обмежені терміни не можу запам’ятати величезну кількість матеріалу. Якщо є щось велике, я його розділюю і все. Наприклад, готуючись до біології, останнього предмету, я брала калькулятор та ділила, кількість сторінок на кількість днів, які потрібно було прочитати.

Однак одними репетиторами ніколи не обійдешся, повинна бути база знань до початку роботи з ними. Адже наявність хорошого помічника ніяк не гарантує успішну здачу ЗНО разом зі вступом. Головне – в людини повинна бути мотивація, необхідно розуміти, для чого вона це вчить.

Олесю, так в чому ж секрет 200 балів?

Що стосується саме 200 балів. Я знала, що ЗНО з біології я написала добре. Але те, що результати будуть саме такими, ніколи не думала. Коли через місяць дізналась про те, що маю 200 балів з біології, це стало для мене справжнім шоком.

Хоча в процесі підготовки у мене і були такі страхи, що ЗНО я взагалі не здам. На чому хочу наголосити: не таке страшне ЗНО. От коли людина не готується, тоді опускаються руки. А якщо гарно підготуватись, намагатись подолати ці страхи, то на самому ЗНО приходить впевненість, і знання в голові спливають.

В чому секрет? Старатися і працювати. От і все.
 

Наприклад, для кожного предмету я заводила окремий блокнот. Особливо це було корисно для біології, тому що матеріалу величезна кількість. Що стосується української мови та літератури, тут ключиком до успіху є твір. Чимало учнів робили тести, а на твори звертали менше уваги, в результаті – багато чого втратили. Потрібно до твору теж готуватись, писати на різні теми, робити заготовки, фрагменти яких почнуть «спливати» у голові в потрібний момент. Звісно, можна чекати і «музу», але вона часто невчасно приходить, тому подібні заготовочки можуть дуже виручити.

Олесю, під час розмови ти вже чимало розповіла про те, як краще готуватись, і про що слід пам’ятати. Що ще можеш порадити тим, хто зараз готується до тестування або тільки починає?

-        Під час підготовки потрібно дійсно орієнтуватись на ту програму, яку дають офіційні джерела по кожному предмету. Це дійсно важливо.

-        Не варто готуватись лише по тестах. Хіба в тому випадку, коли ти знаєш, що саме ці тести тобі попадуться, але ж це нереально. Готуватись потрібно по програмі, по підручниках, з олівцем, ручкою. А тестами потрібно лише перевіряти свої знання.

-        Для успішного складання ЗНО потрібно вчити нюанси, бо все тестування базується саме на них.

-        Що стосується ЗНО з хімії, то ключове правило – вміти в стовпчик множити, ділити, додавати, віднімати. У всякому разі, це вміння корисне і в житті).

зно біологія

-        Для ЗНО з біології: звертати увагу на картинки, намагатись їх запам’ятовувати. На тестах було дуже багато картинок, особливо зі старих підручників.

-        Під час написання твору, якщо в чомусь сумніваєшся, то краще цього не писати. Наприклад, якщо є вагання щодо якогось слова, разом воно пишеться чи через дефіс, краще його викинути або замінити іншим. Пораджу твір спочатку писати на чернетку. Не знаю, може хтось відразу у чистовик вміє, але, як на мене, це дуже ризиковано.

-        Щоб зняти страх перед ЗНО, раджу брати участь у різних олімпіадах і конкурсах. Це свого роду репетиція перед ЗНО. Вона допомагає вкладатися в час, дає стимул повторювати матеріал, вивчати щось нове. Потім буде набагато легше.

Чи маєш особливі поради на день складання ЗНО?

-        Головне – розрахувати час. Дуже багато є таких, які ніби і знали, ніби і писали, але просто не встигли перенести відповіді у бланк. І зрозуміло, що результат був невтішним.

А як вчитися розраховувати час? Планувати? Можливо, саме в цьому допомагає пробне тестування?

Саме так. Пробне тестування я проходила з того предмету, якого найбільше боялася – з біології. В чому його специфіка – воно знімає страх. Я би порадила записатися на якийсь один предмет, не варто на декілька. Ну, максимум на два. Але й одного достатньо, щоб відчути реальне ЗНО. Багато хто записується на пробне з української мови та літератури, щоб перевірити, чи можуть і встигнуть вони написати твір. Але ж на час можна і вдома потренуватись твори писати.

Продовжу далі:

-        На ЗНО треба перевіряти та дуже уважно читати питання, краще двічі. Часто буває: не дочитали питання до кінця, через що помилились.

-        Не зациклюватись на тих питаннях, які не знаєте. Їх краще лишати насамкінець, інакше можна втратити дорогоцінний час.

-        На рахунок перевірки: перевіряти можна по ходу, а можна й в кінці. Ідеально – залишити півгодини в кінці тестування.

-        Звичайно потрібно взяти з собою всі документи. Скільки є різних сумних історій про тих, хто забуває найнеобхідніше вдома. Це, по суті, перше правило, якщо його не дотриматись, то все інше стає непотрібним.

-        Що можу додати для тих, хто вважає, що ЗНО дуже складне, і що здати на високі бали неможливо. Все можливо, а якщо вважати, що неможливо, тоді взагалі подумайте, чи варто вступати до університету, де буде набагато важче. Бо, порівняно з навчанням у виші, ЗНО – це прогулянка.

-        Потрібно звикати до того, що працювати потрібно до ЗНО, а ще більше – після. Не потрібно лякатись і слухати тих, хто лякає. Для тих, хто не готується, воно і є страшним.

Якби ти могла, що б змінила у ЗНО?

Я, можливо, перенесла б початок тестування на інший час. Є такі випускники, яким треба доїжджати з різних далеких сіл. Відповідно, щоб вчасно прибути, доводиться вставати дуже рано, а після довгої дороги вони вже втомлені і виснажені.

зно інтервю

Також сподіваюсь, що такого досвіду, як у мого випуску, ні в кого більше не буде. «Дякуючи» Євро-2012, нам довелося на місяць раніше закінчувати школу. У нас завершення року було досить жорстоким: спочатку ми відгуляли випускний, потім у травні здавали ЗНО, а лише в кінці прийшли на останній дзвінок. Футбол футболом, але вступ до ВНЗ вирішує долі багатьох.

А ще при вступі я би все-таки лишила тільки бал ЗНО, не враховуючи золоті медалі, середній бал атестата і бали МАН. Останнє все легко купується і продається. А ЗНО поки дійсно показує знання.

Олесю, щиро дякуємо за чудові поради! Бажаємо тобі успіхів та нових максимальних досягнень!

Редактор: Ольга Мілінчук

Сподобався матеріал? Поділись ним!

Додати коментар


Захисний код
ОновитиВідео 

blog zno club 220x300

 

Назад Назад

string(309) "{"status":"success","country":"United States","countryCode":"US","region":"VA","regionName":"Virginia","city":"Ashburn","zip":"20149","lat":39.0438,"lon":-77.4874,"timezone":"America/New_York","isp":"Amazon Technologies Inc.","org":"AWS EC2 (us-east-1)","as":"AS14618 Amazon.com, Inc.","query":"3.235.176.80"}"
нагору