зно 200 балівОбов’язково вірте у свої сили!
 

Знайомтеся, Анастасія Онатій – викладач ZNOUA. А 200 балів – це її результат на тестуванні з української мови та літератури. Навіщо їй складати ЗНО, якщо вона вже викладач? Та як все-таки ЗНО проходить для вчителів: чи готуються, чи хвилюються, чи встигають? Маємо цікаві відповіді на різні запитання. Переконані, що вони будуть корисними для учнів, батьків та викладачів.

Поспілкуємося!

Розпочнемо з дещо філософського запитання: що таке ЗНО очима викладача?

Якщо оцінювати очима викладача, це, перш за все, спортивне досягнення. ЗНО – як спорт: щоденні тренування дають свій результат, а сачкування – свій. За сезон підготовки я побачила, що учні йдуть до тесту як, скажімо, до втрати ваги :) Вони знають: якщо будуть плідно працювати, виконуватимуть завдання та цікавитимуться предметом, то отримають те, чого хочуть. Але варто відволіктися на цукерочку – і результат буде зовсім іншим.

Це у вас (викладачів ЗНОЮА) звичайна практика: проходити тестування щороку разом з тими, кого до нього готували?  

ЗНО викладачі

Це особиста ініціатива викладачів. Вважаю її правильною, тому що ти маєш показати достатній рівень знань з того предмета, якому навчаєш. Це логічно. Адже якщо ти боїшся йти на ЗНО, як ти можеш готувати до цього дітей? Тримати себе «у формі» – це хороший стимул для вчителів. Я, наприклад, планую щороку складати ЗНО. А з наступного, мабуть, ще якісь предмети спробую.

Яке твоє ставлення до цьогорічної навали змін? (ЗНО 2015 року - прим.ред.)

Будь-які зміни – це спочатку предмет обурення. У нас в Україні не є поширеною практика позитивно на них реагувати. Учні переважно критикують, принаймні, я нічого хорошого про нововведення ЗНО не чула з чужих вуст.

Однак, на мою думку, серед усього є, звичайно, позитивне. Дуже хороша ідея закладена в тому, що ЗНО з української мови поєднали з ДПА, це підтверджують результати учнів. У багатьох через суб’єктивне ставлення вчителя бали з мови були заниженими: скажімо, один з моїх учнів мав 7, а за результатами ЗНО отримав 10. І він справді на це заслуговує.

З іншого боку, багато медалістів тест написали погано, тому омріяну нагороду не отримають. Справедливо це чи ні, не знаю, в кожній ситуації треба зважувати всі «за» і «проти». Але сама ідея, в цілому, дуже хороша, вона унеможливлює корупцію та частково – суб’єктивність.

З негативного – зменшено тривалість тесту. Якщо порівнювати формально, то кількість завдань зменшилась непропорційно щодо кількості часу. Забрали півгодини, але лише кілька завдань з однією правильною відповіддю. Сподіваюся, наступного року врахують цей момент. Прикро було спостерігати, коли в учнів забирали бланки з недописаними творами.

Декілька слів про дворівневість тестів. Ідея теж хороша, тому що філолог має, звісно, знати цей предмет глибше, ніж економіст чи математик. Але, на жаль, університети не дуже охоче зреагували на поглиблений рівень. Його вимагають декілька вишів у всій Україні. Але я впевнена, що у нас «приживеться» ця практика.

Цікаво також запитати: підготовка – це робота? Чи щось проглядалось додатково? :)

Звичайно, додатково я не готувалась, тому що програму ЗНО довелося повторювати щонайменше 5-6 разів, адже я мала кілька груп, які стартували не паралельно.

ЗНО викладачі

А вечір перед ЗНО я присвятила спілкуванню з учнями в соціальних мережах: намагалася їх заспокоїти та налаштувати. Скажімо, таки змушувала піти попити чаю, поплавати у ванні, раніше лягти спати. Такою була моя підготовка.

Як вважаєш, що найскладніше на ЗНО: гарно підготуватися, зосередитися, встигнути все, не хвилюватися? Що про це говорять учні?

Чула від учнів, що найскладніше було не хвилюватися, опанувати свої емоції та зосередитися на тестах. Саме від цього залежить, чи згадаєш ти все, що вивчив, чи зосередишся і чи встигнеш. Хоча ми неодноразово виконували пробні варіанти тестів, щомісяця писали реальний зріз, все ж таки на справжньому ЗНО зовсім інша атмосфера. Багато хто, прийшовши на реальне тестування, не міг заповнити бланк, тому що руки буквально трусилися. Або, прочитавши завдання, не міг сконцентруватись на тому, що запитували. Однозначно, учні потребують не лише підготовки з конкретного предмету, а й психологічної підготовки від батьків, друзів, учителів.

Чи було хвилювання у тебе?

Так. Навіть я, прийшовши в аудиторію, відчувала хвилювання, що досить дивно, бо від мого балу нічого не залежало. Атмосфера особлива, вона дає своє. Крім того, коли я відкрила тестовий зошит, проглянула питання, почала згадувати, чи всім я розказала цю тему, хто в цьому завданні може помилитися. Це теж додавало краплю хвилювання.

А часу вистачило?

Так, звичайно. Хоча не скажу, що багато лишилося. Якщо зважити на те, що є повільніші учні, то їм точно його забракло.

Які завдання цьогорічних тестів були найскладнішими? Чи справді ті, щодо яких проводився експрес-аналіз, №29-33?

Насправді, це провокативне запитання. Більшість моїх учнів та й тих, хто готувався у нас в компанії, вважають завдання №29-33 просто некоректно сформульованими. Особливо складними їх ніхто не вважає, тому що складність – це те, що передбачає глибокого знання теми або здатність поєднати знання з кількох тем, вибудувати більше логічних ланцюжків. Дуже ілюстративним можна назвати завдання з відповідностями, де треба поєднати, скажімо, автора й твір – це один ланцюжок. А якщо персонажа й літературний напрям – це вже кілька ланцюжків, тому що треба пригадати з якого твору персонаж, хто цей твір написав, а потім вже письменника зіставити з напрямом.

Загалом, дещо складнішими цього року я вважаю  завдання з української мови, наприклад, з прямою мовою, на прийменники «у» та «в». Проте це нормальна практика: не повинні ж бути всі питання з теми «Алфавіт» :) А щодо літератури, то на цю частину тесту більшість учнів витратили лише 10-15 хвилин.

зно 200 балів

Наступне запитання ключове: у чому секрет максимального балу від викладача-200-бальника?

Мабуть, найбільш перевірений секрет у тому, щоб намагатися не зазубрити, а зрозуміти те, що ти вчиш.Правило ЗЗЗ (зазубрив – здав – забув) – не найкращий варіант успіху.

Варто не просто готуватися, завчаючи, перевчаючи, виконуючи тести, а розуміти і любити те, що ти робиш. Я по учнях бачу, що максимальні бали мають ті, хто щиро почав цікавитися предметом. Важливо зрозуміти, що м’який знак, скажімо, - це не лише 5 правил, це мовна закономірність, а Коцюбинський є імпресіоністом не тому, що так написано в підручнику, а тому, що на це було багато логічних причин.

Щирість, цікавість, прагнення зрозуміти предмет зсередини. Ось він – секрет успіху.

Як ти готуєш учнів? Що в основі всієї підготовки?

В основі – звичайно, програма УЦОЯО. Зазначу, що це не вся шкільна програма, це окремі теми. Не варто робити підготовку глобальною, з 5 по 11 клас, читаючи все, що є в книгарнях, варто зосередитися лише на програмі. Готуючи уроки, я намагаюся зробити матеріал, закладений за програмою, не сухим, а більш інтерактивним. Ми ставимо сценки, дивимося фільми, знімаємо трейлери на твори з української літератури, малюємо персонажів, намагаючись уявити їх у сучасному житті (скажімо, Мойсей з поеми Франка – сучасний екскурсовод або Мина Мазайло – депутат :) Як Вам ідея?). Це набагато цікавіше та ефективніше.

А скільки часу потрібно на підготовку? Коли її краще розпочинати (сильним, середнім та слабким учням)?

Усе справді залежить від рівня учня та швидкості засвоєння матеріалу. Друге навіть важливіше, оскільки може бути високий рівень, але повільна швидкість засвоєння. Тому в когось поріг – одне правило на вечір, а комусь і п’ять – замало.

Я би радила слабким учням починати готуватися не менше, ніж за рік. Середнім – з кінця літа, а сильним – з середини осені.

Очевидно, раніше варто починати робити те, що потім не встигнеш упродовж навчального року. Йдеться про читання творів з літератури, наприклад. Можна влітку читати зі спокійним темпом, дивитися екранізації (за програмою їх десь 12), які здебільшого чіткі, близькі до тексту.

Що порадиш тим, хто хоче навчитися писати твори, саме такі, які потрібні для ЗНО з мови та літератури?

На щастя, є чітка структура для власного висловлення ЗНО. Вона вже апробована роками. Крім того, є чіткі критерії оцінювання: за форму твору можна отримати 12 з 20 балів, 8 балів – за грамотність та стилістику. Щоб навчитися їх писати, треба розібратися з критеріями оцінювання, проаналізувати кілька влучних прикладів (а їх вистачає в інтернеті) та спробувати все відтворити: витримати тезу, аргументи, приклади, логічність і висновок. Якщо запам’ятаєш цю формулу, можна вкласти в неї будь-який зміст.

Тоді чи потрібно писати тренувальні твори?

Обов’язково. Тренування – це перше, що допоможе не розгубитися на тесті. Також це допоможе не повторювати твір-роздум, який писали у школі. Він, на жаль, за структурою інший, за такий твір може бути й 0 з 20. Тому, щоб набити руку, треба обов’язково тренуватися.

А щоб не наробити помилок і заробити ще 8 балів, тебе убезпечить підготовка до української мови. Вивчиш правила, розділові знаки, орфографію –  все буде гаразд.

Нехай власне висловлення на ЗНО нікого не лякає.

І на завершення: що порадиш усім сьогоднішнім та майбутнім ЗНО-шникам?

Порада номер 1! Готуйтеся :)

Порада номер 2! У день перед ЗНО відпочивайте, нічого не зубріть, дозвольте мозку зібратися з силами, поїжте солоденького, зробіть щось приємне «для душі». Головне – гарно виспіться. Налаштуватися дуже важливо, надзвичайно важливо!

Як?

Порад насправді багато. Скажімо, можна почитати про стресостійкість. Є різноманітні відео про те, як контролювати дихання. Є дуже дієвий для мене метод: у стресовій ситуації згадувати, що ти їв вчора на вечерю :). Тим учням, які часто хвилюються, треба обов’язково попрацювати над контролем емоцій та завчасно підібрати для себе дієвий метод.

Також не забувайте повторювати собі: «Я найрозумніший», «Я все зможу», обов’язково вірте у свої сили. У мене були учні, які прийшли зі 120 балами і написали на 180+, тому що вони повірили в те, що в них усе складеться, як вони запланували.

Дякую тобі за цікаве спілкування. Бажаю нових максимальних досягнень, не лише на ЗНО :). А ще – кмітливих та впевнених у собі учнів!

Редактор: Ольга Мілінчук

Сподобався матеріал? Поділись ним!

Додати коментар


Захисний код
ОновитиВідео 

blog zno club 220x300

 

Назад Назад

string(288) "{"as":"AS14618 Amazon.com, Inc.","city":"Ashburn","country":"United States","countryCode":"US","isp":"Amazon.com","lat":39.0481,"lon":-77.4728,"org":"Amazon.com","query":"54.234.228.185","region":"VA","regionName":"Virginia","status":"success","timezone":"America/New_York","zip":"20149"}"
нагору
×