профорієнтація Коли визначатись з професією? Очевидно, потрібно раніше, аніж у випускних класах школи.
 

Вибір майбутньої спеціальності і, як наслідок, професії випускника школи – чи не найголовніше завдання сучасної держави, батьків і самих школярів у системі освіти. Але, як засвідчує практика, від інституцій це орієнтування відбувається формально, подеколи хаотично, переважно у масовому порядку і нецікаво. Більшість школярів не поспішають визначатися із професією, насолоджуючись рештками дитинства. А батьки “відкладають” питання вступу дитини на конкретну спеціальність упритул до реєстрації на ЗНО або й до вступної кампанії.

Такі тенденції призводять до невиправданої деформації попиту на спеціальності, до дезорієнтації ринку освітніх послуг і головно – до дисбалансу на ринку праці, де 4 з 5 випускників вишів задля працевлаштування змушені здобувати другу освіту.

Тому дедалі хибною видається думка про те, що профорієнтація школяра ефективна лише в останній рік навчання, причому – здебільшого в 11 класі.

Усталена ще з радянської педагогіки теза про те, що дитина готова до вибору професії лише в 15-17 років, не витримує випробовувань сучасності. У вік новітніх технологій та розвинених інформаційних технологій, доступ до яких фактично безперешкодний, юнь значно раніше пізнає світ і розширює коло своїх інтересів. І найголовніше у цей період – правильно зорієнтувати її. Оскільки “втручання” керівництва шкіл, державних інституцій, вищих навчальних закладів, засобів масової інформації часто не сприймається учнями 5-9 класів, велика роль у профорієнтації дитини належить батькам.

У середніх класах школи завжди можна з’ясувати, на що учень більше здатний: виконувати творчі завдання чи точно дотримуватися рекомендацій; працювати самостійно чи у колективі; бути лідером чи виконавцем тощо. Батькам важливо розвивати навчальні здібності, які приносять її школярику задоволення. І дуже важливо – не змушувати дитину “рухатися” до професії, яку, з різних причин, батьки самі колись не мали можливості освоїти. Надто це нелогічно, коли робітничі професії пропонують сьогодні подеколи більше матеріальне заохочення, ніж престижніші на перший погляд офісні.

Редактор: Ольга Мілінчук

Сподобався матеріал? Поділись ним!

Додати коментар


Захисний код
ОновитиВідео 

blog zno club 220x300

 

Назад Назад

string(301) "{"status":"success","country":"United States","countryCode":"US","region":"VA","regionName":"Virginia","city":"Ashburn","zip":"20149","lat":39.0438,"lon":-77.4874,"timezone":"America/New_York","isp":"Amazon.com, Inc.","org":"AWS EC2 (us-east-1)","as":"AS14618 Amazon.com, Inc.","query":"18.206.12.79"}"
нагору