ЗНОпідготовкаВипускникам на замітку: як впоратись з хвилюванням, як ефективно готуватись та відпочивати.


Будь-який екзамен – це завжди екстремальна ситуація, яка крокує пліч-о-пліч з напруженням та хвилюванням. Саме тому знайомство з інформацією зі сфери психології стресів та способами зняття внутрішнього напруження неодмінно дасть вам інструмент самодопомоги під час підготовки та здачі іспитів.

 

Абсолютно всі люди без виключення можуть контролювати свою поведінку в стресовій ситуації. Відповідно, і ви, готуючись чи складаючи іспит, зможете впоратись зі своїм хвилюванням на напруженням, за умови, якщо станете вправним користувачем цього інструменту самодопомоги. Важливо чітко усвідомити – чимало залежить тільки від вас.

Для початку давайте розглянемо деякі методи, які допоможуть вам «скинути» тягар внутрішньої напруги на підготовчому етапі.

•    Для прикладу: в момент, коли потрібно сісти та взятись за справжню підготовку, а зробити це ніяк не вдається, тому що постійно лізуть думки не «по темі», спробуйте найпростіший аутотренінг. Він допоможе налаштуватись на будь-яку діяльність. Для цього потрібно сісти за стіл, на якому вас уже чекають підручники, конспекти та інше приладдя, закрити очі і пошепки або про себе повторити 8-10 разів «Я можу написати. Я можу написати… Я пишу!» Інтонація при цьому повинна наростати: від механічної байдужості до твердої вимоги, навіть наказу. В момент найбільшого напруження, ви замовкаєте, відхиляєтесь на спинку стільця, розслаблюючи все тіло. В голові порожнеча, відсутнє бажання будь-що робити. Затримайтесь там на хвилинку, забудьте про все, і тоді відчуєте, як через деякий час у цій порожнечі з’явиться ваша фраза, а зрештою – і ваш наказ писати. Рука сама потягнеться до ручки…

Якщо все одно щось заважатиме, спробуйте знову розслабитись, доки не почуєте свій наказ. Слова можуть бути різними, однак головна умова – короткими та суттєвими.

•    Якщо зосередитись та налаштуватись на роботу ніяк не вдається, тоді потрібно сісти та писати: цілковиту нісенітницю, перше, що спадає на думку. Головне не зупинятись та не перечитувати написане, тобто – не зупиняти процес «включення в роботу». Через деякий час ви захопитесь і розпочнете свою підготовку.

•    Не варто забувати, що розумову діяльність активізують рухи пальцями, жестикуляція та ходіння. Монотонність та одноманітність знижують активність розумової діяльності, тому під час такої роботи дуже корисно через кожних 15 хвилин робити короткі паузи (1-2 хвилини) або переключитись на іншу діяльність. Якщо одноманітна робота затягується надовго, через півтори години вкрай необхідні більш тривалі перерви, під час яких можна відпочити, закривши очі або ж, навпаки, розрухатись: потанцювати, зробити декілька ритмічних вправ.

•    Давайте перелічимо деякі з методів саморегуляції, які допоможуть подолати внутрішнє напруження та успішно підготуватись до екзаменів:

-    зробити паузу;
-    вийти з кімнати, де панує атмосфера підготовки, або просто походити;
-    підійти до вікна, подивитися на небо, на дерева, людей, які метушливо крокують вулицями, спробувати себе в ролі екстрасенса - прочитати їх думки;
-    на 2-3 хвилини підставити руки під струмінь холодної води;
-    намагайтесь кожного дня, присвяченого підготовці, виділяти час на те, що вам дійсно подобається робити, що приносить вам задоволення;

Підготовка до екзаменуtestprep-    Спочатку слід підготувати робоче місце: забрати зайві речі зі столу, зручно розкласти підручники, посібники, зошити, талісмани натхнення і т.д.

-    Корисно додати до інтер’єру кімнати жовтий та фіолетовий кольори, вони підвищують розумову активність. Для цього інколи достатньо якоїсь картинки в таких тонах чи естампу.

-    Розписати план занять. Однак спершу важливо визначити: «сова» чи «жайворонок» готується до іспиту. А тоді максимально використовувати ранкові або вечірні години. Складаючи щоденний план занять, варто чітко визначити, що саме буде вивчатись. Не загальні пункти: «трішки позайматися», а які саме розділи чи теми потрібно охопити.

-    Розпочинати краще з самого складного, тієї теми, з якою «дружба» поки не склалась. Але якщо такий початок напружує, можна взяти найбільш приємний та цікавий матеріал. Таким чином декому легше ввійти в ритм, і далі справа входить в колію.

-    Заняття без відпочинку – зусилля на вітер. Пам’ятайте: 40 хвилин праці, 10 хвилин – перерва. Можна в цей час послухати улюблену музику, зробити зарядку або прийняти душ.

-    Не варто націлюватись на те, щоб напам'ять вивчати посібники. Краще структурувати матеріал: робити схеми, плани, таблиці, бажано на папері. Плани корисні тим, що потім вони допоможуть легко і швидко повторити матеріал.

-    Потрібно робити якомога більше опублікованих тестових завдань з конкретного предмету. Таке тренування забезпечить гарне розуміння структури тестових завдань.

-    Таймер – теж гарний помічник, засікайте час виконання різних видів завдань, щоб визначати свою найслабшу ланку.


-    Під час підготовки не слід допускати і найменшої думки про невдачу. Навпаки, тільки оптимізм та вперед до високих результатів!


-    Обов’язково залиште день перед екзаменом суто на повторення всіх планів та схем, або ж на доопрацювання найскладніших питань.

З наших порад випливають цікаві висновки: гарна підготовка – це не лише сотні годин навчання і дружба зі стосами підручників, але, в першу чергу, дружба з відпочинком, гарним настроєм і правильна самоорганізація.

 

Успіхів вам!


Редактор: Ольга Мілінчук

Сподобався матеріал? Поділись ним!

Додати коментар


Захисний код
ОновитиВідео 

blog zno club 220x300

 

Назад Назад

нагору